Program działania Barlineckiego Ośrodka Kultury w Barlinku (2023-2026)

Załącznik nr 1

do umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności BOK w Barlinku

Program działania Barlineckiego Ośrodka Kultury w Barlinku na okres 4 lat ( 2023 -2026)

Przygotował Andrzej Jędrzejak

Spis treści

  1. Misja
  2. Wizja.
  3. Cele i organizacja Barlineckiego Ośrodka Kultury.
  4. Szczegółowy zakres działalności BOK.
  5. Kierunki rozwoju 2023- 2026.
  6. Finansowanie.
  7. Podsumowanie.

1. Misja

Barlinecki Ośrodek Kultury funkcjonuje zgodnie ze Statutem i ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Działalność kulturalna w myśl ustawy to tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury. Kultura najczęściej rozumiana jest jako całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa.

Misją Barlineckiego Ośrodka Kultury jest rozwój kultury i aktywizacja kulturalna mieszkańców regionu. Ośrodek ma sprzyjać rozwojowi osobistemu mieszkańców i jednocześnie pobudzać chęć do działania i obcowania z kulturą.

Niezwykle istotne jest, aby proponowana oferta kulturalna była różnorodna i trafiająca w potrzeby różnych grup wiekowych i obszarów zainteresowań.

Zespół Barlineckiego Ośrodka Kultury to grupa ludzi zaangażowanych w swoją pracę, otwartych na nowe pomysły odpowiadające potrzebom mieszkańców.

  1. Wizja

Barlinecki Ośrodek Kultury będzie otwarty na wszelkie, nowe pomysły mieszkańców, wspólnie z nimi dążąc do realizacji cennych inicjatyw kulturalnych. Będąc bardzo blisko ludzi, odpowiednio głęboko poznając potrzeby społeczności \ z wielką odpowiedzialnością wyznaczając nowe kierunki swojej działalności. Będzie to miejsce spotkań wszystkich pokoleń mieszkańców, miejsce, do którego można wejść „po drodze”. Miejsce kipiące życiem i przepełnione ludźmi.

Barlinecki Ośrodek Kultury rozszerzy działalność w zakresie aktywizacji mieszkańców. Będzie jednostką promującą region w skali powiatu, województwa, kraju i zagranicy.

  1. Cele i organizacja Barlineckiego Ośrodka Kultury

Barlinecki Ośrodek Kultury ma charakter wielofunkcyjnego ośrodka aktywności kulturalnej, który prowadzi działania animacyjne, edukacyjne, artystyczne i upowszechniające różne dziedziny kultury i sztuki profesjonalnej i amatorskiej.

Barlinecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury, która działa m. in. na podstawie:

  • ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r., poz. 194 z późn. zm.);
  • ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r., poz. 120);
  • ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 z późn. zm.);
  • ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r., poz. 40);
  • Statutu nadanego uchwałą Nr XXXVI1/339/2001 Rady Miejskiej w Barlinku z dnia 28 grudnia 2001 r.

Nadrzędnym celem Ośrodka jest kształtowanie wzorców życia kulturalnego oraz przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Statutowe cele Barlineckiego Ośrodka Kultury to:

  • stwarzanie warunków umożliwiających mieszkańcom realizowanie ich potrzeb kulturalnych;
  • rozbudzanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców;
  • szeroko pojęta edukacja kulturalna mieszkańców i przygotowywanie ich do odbioru dzieł sztuki, wyrabianie w dzieciach i młodzieży aktywnych postaw wobec zjawisk kulturalnych, organizowanie działań popularyzujących różne dziedziny kultury i sztuki;
  • stwarzanie warunków dla amatorskiego i profesjonalnego ruchu artystycznego, kół, klubów zainteresowań, sekcji, zespołów i innych;
  • utrwalanie w społeczeństwie dziedzictwa i tradycji kultury, także kultury ludowej, upowszechnianie humanistycznych treści kultury narodowej;
  • udzielanie pomocy organizacyjnej przy realizacji kulturalnych inicjatyw mieszkańców;
  • wspieranie inicjatyw związanych z rozwojem amatorskiej twórczości artystycznej oraz pełnienie funkcji swoistego mecenatu nad taką twórczością;
  • prowadzenie impresariatu artystycznego;
  • organizowanie różnorodnych zajęć dla różnych grup społecznych i wiekowych służących rozwojowi i pogłębianiu ich zainteresowań i aktywności twórczej;
  • organizowanie spektakli, koncertów, festiwali, wystaw, odczytów, imprez artystycznych rozrywkowych, turystycznych i innych;
  • koordynacja działalności na terenie miasta i gminy Barlinek w zakresie organizacji imprez kulturalnych;
  • współdziałanie z instytucjami, organizacjami społecznymi oraz stowarzyszeniami w zakresie rozwijania i zaspokajania potrzeb edukacyjnych i kulturalnych społeczeństwa.

Realizując swoje cele i zadania Barlinecki Ośrodek Kultury współpracuje z innymi instytucjami kultury, administracją samorządową i rządową, organizacjami pozarządowymi, instytucjami oświaty, uczelniami wyższymi oraz mediami.

Do zadań Ośrodka należy także troska o istniejącą bazę materialną oraz zabieganie o jej rozszerzenie: wnioskowanie w sprawach inwestycji, prowadzenie modernizacji i remontów, a także nadzorowanie jej eksploatacji.

Ośrodek we współpracy z sołtysami i radami sołeckimi organizuje działalność kulturalną w filiach bibliotecznych na terenie gminy Barlinek.

W ramach Barlineckiego Ośrodka Kultury funkcjonują-

  • Dom Kultury „Panorama” z budynkiem administracyjnym oraz salą kinowo – widowiskową przy ulicy Podwale w Barlinku;
  • Biblioteka Publiczna przy ulicy Podwale w Barlinku i filie biblioteczne w Rychnowie, Płonnie i Mostkowie;
  • Europejskie Centrum Spotkań przy ulicy Leśnej w Barlinku;
  • Muzeum Regionalne przy ulicy Niepodległości w Barlinku;
  • Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Paderewskiego w Barlinku.
  1. Szczegółowy zakres działalności BOK

Działania Domu Kultury „Panorama” i Europejskiego Centrum Spotkań

W Domu Kultury przy ul. Podwale i Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej działa wiele pracowni i sekcji zainteresowań, zespołów tanecznych, wokalnych, instrumentalnych, stowarzyszeń, klubów i kół zainteresowań. Swoje miejsce znalazły tu pracownie ceramiki unikatowej, plastycznej czy zajęć kreatywnych. Znajdziemy tam również sekcję gry na instrumentach muzycznych, grupę artystyczną „ W kręgu sztuki”, Klub krótkofalowców, Klub szachowy „Lasker” oraz Klub Seniora „Złota Strzecha”. Funkcjonują tam zespoły taneczne: Fabryka Tańca Barlinek i Feeling Dance Group oraz zespoły wokalne, muzyczne, śpiewacze: „Romantic”, „Nova Band”, „Sonata” chór „Halka”. Z obiektów korzystają także organizacje pozarządowe np. Barlinecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Dzieci Wojny i Związek Kombatantów RP, Związek Sybiraków, Stowarzyszenie Kresów Wschodnich, Koło

Pszczelarzy, Koło nr 1 PZW w Barlinku. W sali widowiskowej funkcjonuje kino „Panorama” a w Europejskim Centrum Spotkań Galeria Romany Kaszczyc.

Pomimo tego, że szeroka oferta zajęć, które aktywizują mieszkańców jest atrakcyjna dla wielu grup wiekowych i środowiskowych, wciąż istnieje możliwość jej rozszerzenia.

Działania Biblioteki Publicznej

Biblioteka Publiczna w Barlinku działa w ramach Barlineckiego Ośrodka Kultury. Oprócz siedziby głównej przy ulicy Podwale w Barlinku, działają również filie biblioteczne w Mostkowie, Płonnie i Rychnowie.

W bibliotece wprowadzony został komputerowy system wypożyczania i informatyzacja księgozbioru, które ułatwiają korzystanie ze zbiorów bibliotecznych. Wprowadzony system umożliwia korzystanie przez naszych czytelników ze zbiorów bibliotek z całego kraju. Natomiast czytelnicy z całej Polski, za pomocą strony internetowej „Szukamksiążki.pl”, mają możliwość korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. W bibliotece istnieje również możliwość korzystania z Academica, czyli darmowej wypożyczalni zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Jest to dostęp do 3,5 min publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych publikacji, objętych ochroną prawa autorskiego.

Dział dziecięco – młodzieżowy biblioteki, popularyzuje czytelnictwo wśród najmłodszych, poszerzając w ten sposób ich grono. Odbywają się tutaj zarówno zajęcia cykliczne w formie czytania dzieciom, jak i doraźne akcje, które wynikają z włączenia się do przedsięwzięć ogólnopolskich w zakresie rozpowszechniania czytelnictwa wśród mieszkańców.

Nadal jest realizowana stała współpraca z Fundacją ABC XXI (program: „Cała Polska Czyta Dzieciom”), w ramach której dzieci z przedszkoli przychodzą do biblioteki, a bibliotekarze odwiedzając przedszkola czytają bajki oraz opowiadają o pracy biblioteki.

Biblioteka uczestniczy w programie „Mała książka wielki człowiek”, dzięki któremu promowane jest czytelnictwo wśród najmłodszych. Dla tych czytelników przeznaczone są również spotkania w przedszkolach i szkołach w ramach Święta Pluszowego Misia i Kubusia Puchatka, które cieszą się wielką popularnością wśród dzieci, a są doskonałą formą promocji czytelnictwa od najmłodszych lat.

Biblioteka corocznie uczestniczy w programie „Noc Bibliotek”, co cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

W 2022 roku swoją działalność wznowił Dyskusyjny Klub Książki.

Zakres działań Centrum Informacji Turystycznej

Główna działalność Centrum Informacji Turystycznej to usługi informacyjne o Barlinku, Gminie Barlinek oraz regionie. Pracownicy w ramach przygotowania do sezonu turystycznego, przeprowadzają aktualizację bazy danych usług noclegowych, gastronomicznych oraz wszelkich atrakcji z regionu. Wszystkie dane o regionie są wprowadzone na stronę internetową www.it.barlinek.pl.

Pracownicy CIT prowadzą również profil CIT-u „Barlinek to mnie rusza!” na serwisie społecznościowym Facebook, gdzie umieszczane są informacje o atrakcjach Barlinka, a także nowinki dotyczące naszego miasta. Z myślą o zawodach – Mistrzostwach

Europejskiej Stolicy Polski Nordic Walking – działa strona www.7nw.pl, na której zamieszczane są wszystkie informacje dotyczące organizowanych mistrzostw Nordic Walking.

CIT prowadzi również sprzedaż map, informatorów, widokówek z Barlinka. Główna propozycja pamiątki z naszego miasta to wyroby ceramiczne z Pracowni Ceramiki Unikatowej w Barlinku, małe gadżety (magnesy, przypinki, zakładki, breloczki, puzzle), grafiki, foldery, widokówki, zawieszki, koszulki, kubki, fotografie i inne.

Szczegółowy zakres zadań CIT:

  • promocja turystyki krajoznawczej i zagranicznej poprzez spotkania w ramach „Barlineckiego Klubu Globtrotera”;
  • publikacje, materiały reklamowe i promocyjne;
  • promocja regionu poprzez prezentację na targach „Piknik nad Odrą”;
  • „Święto Barlineckiej Niezapominajki” – obchody dnia poświęconego pamięci

barlineckiej artystki Romany Kaszczyc (współpraca z Muzeum Regionalnym) – eventy, działania kulturalno- promocyjne, w tym wydawnictwa;

  • promocja marki turystycznej Miasta- „Europejska Stolica Nordic Walking” „Barlinek To mnie rusza”, działania związane z Nordic Walking, organizacja rajdów (cykl Cztery Pory Roku z Nordic Walking) i zawodów ogólnopolskich;
  • współpraca z firmami promującymi miejsca atrakcyjne turystycznie w Polsce – „Magnes turystyczny” i „Dziennik turystyczny”;
  • sprzedaż i promocja pamiątek z Regionu;
  • współpraca z sektorem usług turystycznych i jednostkami organizującymi promocję turystyczną (Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki, Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Wydział Turystyki Urzędu Marszałkowskiego) oraz Nadleśnictwem Barlinek, Parkiem Krajobrazowym, PTTK;
  • Photo Day i wernisaż wystawy Photo Day;
  • współpraca w ramach Dni Barlinka – Koronacja Królowej Puszczy Barlineckiej;
  • promocja w mediach i mediach społecznościowych;
  • weryfikacja stanu tras turystycznych we współpracy z Gminą Barlinek;
  • bieżąca obsługa turystów odwiedzających Centrum Informacji Turystycznej (w tym oprowadzanie zorganizowanych grup po mieście).

Zakres działalności Muzeum Regionalnego

Muzeum Regionalne w Barlinku mieści się przy ul. Niepodległości 17 w Barlinku. Muzeum prowadzi działalność statutową w zakresie ekspozycji stałej, wydarzeń tematycznych związanych z historią regionu i kraju. Dodatkowo w Muzeum organizowanych jest wiele wystaw cieszących się zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Stałą pozycją na liście zadań Muzeum są lekcje muzealne i spotkania w ramach cyklu Muzeum Cafe.

Ponadto Muzeum Regionalne zajmuje się promocją i rozpowszechnianiem informacji o imprezach organizowanych przez Barlinecki Ośrodek Kultury i Urząd Miejski w Barlinku, fotografowaniem tych imprez, kontaktem z prasą lokalną i ponadregionalną, a także z redakcjami serwisów internetowych. Pracownicy, zajmują się także obsługą dwóch fanpage na portalu społecznościowym Facebook: profilu Muzeum Regionalnego oraz profilu Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Muzeum uczestniczy w projekcie Europejska Noc Muzeów. Widowiska organizowane w ramach tego projektu są przyjmowane z dużym zainteresowaniem.

Liczne kiermasze i warsztaty uzupełniają ofertę Muzeum.

  1. Kierunki rozwoju 2023-2026

Barlinecki Ośrodek Kultury będzie kontynuował aktualną działalność kulturalną zgodnie z zakresem działań opisanym w punkcie 4.

Ponadto Barlinecki Ośrodek Kultury rozszerzy swoją działalność w zakresie aktywizacji kulturalnej mieszkańców o następujące elementy oferty :

  • stworzenie sekcji rysunku i malarstwa uzupełniającej istniejącą ofertę plastyczną;
  • stworzenie „Muzeum Krótkofalarstwa” na bazie niezwykle obszernego posiadanego zbioru eksponatów;
  • rozszerzenie oferty dla środowisk młodzieżowych zainteresowanych gatunkami muzycznymi „Hip-hop” i „Rap”;
  • uzupełnienie oferty instrumentalnej poprzez stworzenie/reaktywację orkiestry dętej. Wiąże się to z dodatkowymi koniecznymi finansami, ale może to być doskonałym uzupełnieniem promocji miasta;
  • stworzenie chóru dziecięcego jako uzupełnienie oferty aktywizacji kulturalnej najmłodszych;
  • zwiększenie atrakcyjności czytelnictwa dla dzieci i młodzieży poprzez nawiązanie współpracy z lokalnymi NGO;
  • rozszerzenie obecności BOK w mediach społecznościowych (instagram, twitter);
  • rozszerzenie oferty wystaw muzealnych, plenerowych, różnego rodzaju spotkań, happeningów, konkursów, koncertów, lekcji muzealnych. Kontynuowana będzie organizacja cyklicznych wydarzeń o charakterze europejskim i ogólnopolskim (Europejska Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych);
  • rozszerzenie działalności edukacyjnej Muzeum we współpracy ze stowarzyszeniami;
  • modernizacja biblioteki celem zwiększenia jej atrakcyjności dla mieszkańców.

Znaczącym kierunkiem działań, który jest nierozerwalnie związany z promocją regionu są specjalistyczne, cieszące się uznaniem wydawnictwa przygotowywane w Centrum Informacji Turystycznej. Wydawnictwa proponowane na najbliższe lata to :

  • wydawnictwo dotyczące miejsc pamięci, tablic i punktów upamiętniających ważne wydarzenia historyczne w formie ulotki lub folderu dla turystów;
  • wydawnictwa dotyczące obchodów 745-lecia Miasta;
  • wydawnictwo „Szlak ceramiczny” promujące trasę z eksponatami ceramiki unikatowej jako pielęgnacja tradycji pracowni ceramiki i promowanie miejsc z ceramiką okolicznościową;
  • cykl wydawnictw (typu ulotka) o miejscowościach Gminy Barlinek;
  • cykl widokówek miejskich we współpracy z Gminą Barlinek;
  • plan miasta – mapa w formie A3 dla turystów odwiedzających Barlinek;
  • wznowienie „Baśni o Królowej Puszczy Barlineckiej”.
  1. Finansowanie

Aktualna gospodarka finansowa oparta o przepisy ustawowe i prawo lokalne jest podstawą budżetu Barlineckiego Ośrodka Kultury. Rozwój możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych z innych źródeł jak projekty unijne, patronat różnych instytucji, drobna działalność usługowa, etc. jest szansą na powiększenie oferty kulturalnej lub na ulepszenie i usprawnienie istniejących sekcji i pracowni.

Finansowanie działalności kulturalnej może zostać częściowo uzupełnione z drobnej działalności gospodarczej (działalność hotelowa, wynajem sali, wynajem sprzętu, wynajem zespołów, organizacja sezonowych kiermaszów, etc.). Wymaga to oczywiście konsekwencji i czasami przełamania stereotypów.

Środki finansowe na działalność Barlineckiego Ośrodka Kultury będą pozyskiwane przede wszystkim z:

  • dotacji podmiotowych i celowych z budżetu gminy;
  • dotacji celowych z budżetu państwa;
  • przychodów z odpłatnej działalności kulturalnej;
  • przychodów z najmu i dzierżawy składników majątkowych;
  • prowadzenia warsztatów, szkoleń, kursów;
  • sprzedaży wyrobów ceramicznych;
  • organizowania aukcji dzieł sztuki;
  • organizacji imprez zlecanych przez inne instytucje i zakłady;
  • wypożyczania sprzętu akustycznego, audiowizualnego, rekwizytów, strojów;
  • wynajmu sali widowiskowej, konferencyjnej i innych pomieszczeń;
  • koncertów własnych zespołów na zlecenie innych podmiotów;
  • sprzedaży biletów do kina;
  • sprzedaży biletów na imprezy własne;
  • wynajmu pokoi gościnnych;
  • innych usług związanych z działalnością statutową.
  1. Podsumowanie

Barlinecki Ośrodek Kultury jest jednostką promującą region w skali powiatu, województwa, kraju i zagranicy.

Barlinecki Ośrodek Kultury prowadzi działalność w zakresie aktywizacji mieszkańców miasta i gminy oferując szeroką gamę zajęć kreatywnych z różnych dziedzin sztuki i szeroko pojmowanej kultury. Taniec, plastyka, ceramika i kino cieszą się dużą popularnością. Nowo powstała sekcja instrumentalna uzupełnia ofertę dla zainteresowanych grą na instrumentach muzycznych. Biblioteka Publiczna skupia wokół siebie wielu czytelników prowadząc liczne projekty dla mieszkańców. Muzeum oferuje szereg interesujących wystaw i wernisaży. Europejskie Centrum Spotkań to miejsce ćwiczeń, prób i występów a jednocześnie spotkań klubów i stowarzyszeń. Centrum Informacji Turystycznej to usługi informacyjne o Barlinku, Gminie Barlinek oraz regionie. Barlinecki Ośrodek Kultury jest obecny w mediach społecznościowych, posiada również aktywną i interesującą stronę www.bok.barlinek.pl. Rozszerzenie obecności w mediach społecznościowych jest niezwykle skuteczną formą dotarcia do jeszcze większego grona odbiorców, szczególnie młodszych generacji.

Dotychczasowy dorobek Barlineckiego Ośrodka Kultury jest ceniony zarówno przez mieszkańców jak i turystów odwiedzających gminę.

Kierunkiem rozwoju BOK powinna być aktywizacja grup społecznych, które do tej pory nie znalazły w ofercie interesujących propozycji.

Rozszerzenie oferty kulturalnej, przy jednoczesnym rozwijaniu obecnie funkcjonujących pracowni, sekcji, grup i zespołów, pozwoli dostosować ofertę Barlineckiego Ośrodka Kultury do zmieniających się oczekiwań mieszkańców.

Program działania Barlineckiego Ośrodka Kultury w Barlinku (2023-2026)

Opublikował(a): Michał Jura

Ostatnia zmiana: