Składający się z siedemnastu punktów, Szlak Barlineckiej Ceramiki im. Romany Kaszczyc, uroczyście zainaugurowano 15 maja. Zbiegło to się ze Świętem Barlineckiej Niezapominajki, które w Barlinku obchodzone jest od wielu lat. Punkt pierwszy szlaku znajduje się w Europejskim Centrum Spotkań, gdzie w ogródku siedzi anioł z niezapominajką, a na oknach barlineckie skrzaty. Dalej trasa wiedzie przez m.in.: wizerunek Adama Mickiewicza i ceramiczną książkę, zegar 740 lat Barlinka i Królową Puszczy Barlineckiej, Znaki zodiaku, Archidiecezjalne Dni Młodych, Kwiaty Romy, Drzewo Sław, Ogrody Królowej kończąc na Pracowni Ceramiki Unikatowej.
Podczas inauguracji Szlaku Barlineckiej Ceramiki, mieszkańcy Barlinka wraz z teatrem „Wiatrak”, który na skwerze im. Romany Kaszczyc przedstawił krótką etiudę, przeszli całą trasę, by na zakończenie wziąć udział w „Niezapominajkowym festynie” przy Barlineckim Ośrodku Kultury. Tam odbyło się rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą ceramiczną „Ciamarajdę” (I miejsce – Tymon Rałowicz, II miejsce – Pola Karolak, III miejsce – Kaja Kulpa), było czytanie poezji Romany Kaszczyc, malowanie buziek w niezapominajki, modelowanie balonów, spotkanie z Królową Puszczy Barlineckiej, Boginką Morianą i Jolantą Karasińską oraz poczęstunek. W części artystycznej wystąpili Mirosław Sulikowski i Zdzisław Olesiejuk.
Nie zabrakło też tradycyjnego niezapominajkowego roweru, który stanął przy barlineckiej „Gęsiarce”. Specjalnie przygotowano też niezapominajkowe dekoracje, które wykonały dzieci uczęszczające na zajęcia kreatywne w Barlineckim Ośrodku Kultury. Barlineckie Święto Niezapominajki i otwarcie Szlaku Barlineckiej Ceramiki im. Romany Kaszczyc przygotowali: Barlinecki Ośrodek Kultury – Centrum Informacji Turystycznej i Stowarzyszenie Feeling Dance Group.
„Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Barlinek”.
-
Zdjęcie przedstawia dwóch muzyków, jeden grający na saksofonie, drugi na gitarze. Przed nimi stoją pulpity na nuty. Koło muzyków stoją cztery drzewa do których przyczepione są papierowe niebieskie kwiaty oraz wisi baner z napisem „Święto Barlineckiej Niezapominajki 15 maja”. W tle stoi budynek sali widowiskowej.
-
Zdjęcie przedstawiam grupę osób parzących na budynek, na którym zamieszczona jest ceramiczna postać Adama Mickiewicza wraz z napisem ul. Adama Mickiewicza. Powyżej napisu umieszczono ceramiczną otwartą książkę.
-
Zdjęcie przedstawia trzy kobiety stojące na schodach. Dwie z nich ubrane na niebiesko, mają na głowach wianki, trzymają w rękach podkładki do dokumentów. Trzecia ubrana na zielono, trzyma czerwoną torebkę. W tle szare drzwi.