Składający się z siedemnastu punktów, Szlak Barlineckiej Ceramiki im. Romany Kaszczyc, uroczyście zainaugurowano 15 maja. Zbiegło to się ze Świętem Barlineckiej Niezapominajki, które w Barlinku obchodzone jest od wielu lat. Punkt pierwszy szlaku znajduje się w Europejskim Centrum Spotkań, gdzie w ogródku siedzi anioł z niezapominajką, a na oknach barlineckie skrzaty. Dalej trasa wiedzie przez m.in.: wizerunek Adama Mickiewicza i ceramiczną książkę, zegar 740 lat Barlinka i Królową Puszczy Barlineckiej, Znaki zodiaku, Archidiecezjalne Dni Młodych, Kwiaty Romy, Drzewo Sław, Ogrody Królowej kończąc na Pracowni Ceramiki Unikatowej.
Podczas inauguracji Szlaku Barlineckiej Ceramiki, mieszkańcy Barlinka wraz z teatrem „Wiatrak”, który na skwerze im. Romany Kaszczyc przedstawił krótką etiudę, przeszli całą trasę, by na zakończenie wziąć udział w „Niezapominajkowym festynie” przy Barlineckim Ośrodku Kultury. Tam odbyło się rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą ceramiczną „Ciamarajdę” (I miejsce – Tymon Rałowicz, II miejsce – Pola Karolak, III miejsce – Kaja Kulpa), było czytanie poezji Romany Kaszczyc, malowanie buziek w niezapominajki, modelowanie balonów, spotkanie z Królową Puszczy Barlineckiej, Boginką Morianą i Jolantą Karasińską oraz poczęstunek. W części artystycznej wystąpili Mirosław Sulikowski i Zdzisław Olesiejuk.
Nie zabrakło też tradycyjnego niezapominajkowego roweru, który stanął przy barlineckiej „Gęsiarce”. Specjalnie przygotowano też niezapominajkowe dekoracje, które wykonały dzieci uczęszczające na zajęcia kreatywne w Barlineckim Ośrodku Kultury. Barlineckie Święto Niezapominajki i otwarcie Szlaku Barlineckiej Ceramiki im. Romany Kaszczyc przygotowali: Barlinecki Ośrodek Kultury – Centrum Informacji Turystycznej i Stowarzyszenie Feeling Dance Group.
„Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Barlinek”.