PROJEKT "KSIĄŻKA - ŻYCIOWY PARTNER" w Bibliotece Publicznej w Barlinku

248764303 218550527045463 7495512575738200403 nSMALLW 2021 roku BOK-Biblioteka Publiczna w Barlinku, otrzymała dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Partnerstwo dla Książki. Dzięki temu udało nam się zorganizować imprezy promujące książkę i zachęcających do czytania tj. festyn literacko naukowy, cykl warsztatów detektywistycznych i zajęć z bajkoterapii, zajęć z arteterapii oraz Noc Detektywów. Wszystkie te spotkania odbyły się w okresie czerwiec – październik pod hasłem „Książka - życiowy partner”.
Projekt rozpoczęliśmy na początku czerwca od Nocy Bibliotek. W Europejskim Centrum Spotkań, odbyła się Noc Detektywów z bohaterami serii książek "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Były zagadki kryminalistyczne, pobieranie odcisków palców, szukanie tropów i złodziei, język migowy oraz testy sprawnościowe, jak na detektywów przystało. Wszyscy otrzymali „Certyfikat Młodego Detektywa” oraz książki. Częstowaliśmy również pizzą, lodami i słodkościami. Następnie pod koniec czerwca odbył się festyn pt. „Od czytelnika po naukowca” na Rynku Miejskim w Barlinku. Atrakcji nie brakowało.
Był pokaz naukowy „Suchy lód”, koncert Swietlany Lewickej oraz bajka, podczas której wraz z sympatycznym nielotem, ptakiem Dodo, wyruszyliśmy w muzyczną podróż do Włoch. Ogromnym powodzeniem, cieszyły się duże klocki, bańki, balony, wspólne malowanie oraz zabawy detektywistyczne.
Nie brakowało eksperymentów z wodą, stanowiska interaktywnego „Laboratorium Fizycznych Zagadek i Świat Robotów”, warsztatów ilustracji do literatury fantastycznej, kącika czytelnika z książkami Stanisława Lema, stoiska wolnej książki „bookcrossing”, klocków Lego i detektywistycznych gier planszowych.
Festyn zakończył się w Europejskim Centrum Spotkań, projekcją filmu
„Głos Pana”, na podstawie powieści Stanisława Lema. Oprócz festynu w czerwcu odbyły się zajęcia z arteterapi. Na zajęciach wykonane zostały piękne róże ze starych książek, ikabana z papieru, podłażniczki oraz wianki ze starych książek. Miesiące lipiec i sierpień to czas warsztatów i zajęć z bajoterapii. Zajęcia detektywistyczne odbywały się na podstawie książek z serii „Biuro Detektywistyczne Lasse i Mai” M. Widmarka. Dzieci rozwiązywały zagadki detektywistyczne, rysowały portrety pamięciowe oraz rozwiązywały kalambury. Na zajęciach z bajkoterapii dzieci w oparciu o różnego rodzaju opowiadania rozwijały inteligencję oraz wyobraźnię, uczyły się rozwiązywać trudne problemy i tego jak zachować się w groźnych sytuacjach. Na zakończenie projektu w październiku Biblioteka zaprosiła na spotkanie miłośników literatury a w szczególności powieści kryminalnych. Uczestnicy spotkania rozmawiali o swoich ulubionych powieściach kryminalnych a także o tym jak to się stało że czytają akurat ten rodzaj powieści. Opowiadali o swoich ulubionych bohaterach kryminałów tj. Chyłka, Wallander czy Erice Flack. Dyskutowali o tym w jakim kierunku zmierza współczesny kryminał? Zastanawiali się nad fenomenem nowego rodzaju kryminału, których przedstawicielkami są Pauliny Świst czy Anna Wolf. A wszystko to przy małej czarnej i małym słodkim co nieco ;)

Dzięki projektowi udało nam się wzmocnić funkcje biblioteki publicznej jako ośrodka animującego kulturę, kształtującego zachowania czytelnicze wśród najmłodszych, wzmacniającego czytelnictwo wartościowymi pozycjami czytelniczymi dla młodzieży aż po literaturę dla dorosłych. Uzupełnieniem projektu był zakup audioboków o tematyce sci-fi oraz kryminalnej, które można wypożyczać w naszej bibliotece.

465 n 450

403 n 450

253 n 450

IK logo 2017 450

Logo MKDNiS kolorowe 450

 

 

 

Dodatkowe informacje