Szachiści ze Schneverdingen w Barlinku

szachisci sierpien smallNa zaproszenie klubu szachowego Lasker w dniach 31.07-02.08.2015  w Barlinku gościli szachiści z miasta partnerskiego Schneverdingen. W tym miejscu należy zaznaczyć, że współpraca między klubami LASKER Barlinek a SC 81 Schneverdingen trwa od 1993 roku . Współpracę szachistów z Barlinka i Niemiec nawiązał kolega Krzysztof Kędzior.

W tym roku mijają 23 lata naszej współpracy, wymiany i walki na szachownicach. Do Barlinka przyjechała czteroosobowa delegacja z Prezesem SC 81 Schneverdingen Manfredem Zimman. Szachiści niemieccy nocowali w Barlineckim Ośrodku Kultury. W dniu 31 lipca 2015 w programie spotkania było zwiedzanie Barlinka: domu, w którym mieszkał Emanuel Lasker, Muzeum Regionalnego, Parku Laskera, stadionu oraz promenady Jeziora Barlineckiego. Po obiedzie w hotelu ,,Pod Łabędziem” zaplanowano spotkanie towarzyskie  przy  potrawach z grilla w Europejskim Centrum Spotkań. Podczas tego spotkania  nieoczekiwanie doszło do gry w szachy.  Kol. Stanisław Jabłoński (lat 90) został poproszony do rozegrania partii szachowej przez kol. Joachima Weisigk. Ta partia była inspiracją do rozegrania turnieju Blitza. I tak połączono wypoczynek z przyjemnością. Rozegrano turniej Blitza ( turniej błyskawiczny) 9 rund po 5 minut dla każdego szachisty - system kojarzenia szwajcarski.

W turnieju Blitza  zwyciężył kol. Andrzej Majkowski z Gozdnicy, który zdobył 7,5 punktu na 9 możliwych. II miejsce zajął Krzysztof Wolski z LASKERA Barlinek, a III miejsce zajął Tomas Mueller z SC81 Schneverdingen. W sobotę 1 sierpnia 2015r rozegrano dwa turnieje. O godzinie 10.00 rozpoczęto turniej drużynowy  miedzy LASKEREM Barlinek, a SC 81 Schneverdingen. Turniej ten rozegrano na 4 szachownicach na dystansie 4 rund po 25 minut dla zawodnika. Drużyna niemiecka była reprezentowana przez Manfreda Zimmana, Tomasa Muellera, Bogdana Wasilcow i Ernsta Frithjof. Natomiast w drużynie LASKERA zagrali Piotr  Niciński, Jerzy Klimaszewski, Stanisław  Jabłoński, Bogdan Pecuch, Joachim Weisigk oraz Adam Górecki. Sędzią tego  towarzyskiego meczu szachowego był Krzysztof Wolski. Od samego początku drużyna LASKERA prowadziła w spotkaniu. Mecz wygrali zawodnicy Klubu Szachowego  LASKER  7: 1. Po obiedzie około godziny 15.00 rozpoczął się turniej indywidualny o puchar Prezesa Klubu Szachowego LASKER Barlinek. Turniej ten został rozegrany na dystansie 5 partii, tempo gry 15 minut dla każdego zawodnika. Puchar  zdobył Piotr Niciński z LASKERA Barlinek –wygrał wszystkie 5 partii szachowych, II miejsce zajął Andrzej Majkowski z Gozdnicy, a na III miejscu uplasował  się Joachim Weisigk z LASKERA Barlinek. W tym miejscu należy dodać, iż sędzia zawodów nie miał dużo pracy, ponieważ wszyscy zawodnicy grali zgodnie z regułami, traktując turniej jako miłą formę spędzania czasu wolnego. Po zakończeniu turniejów nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i pucharów.

Nagrody i puchary wręczała Dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz. Nasi przyjaciele z Schneverdingen oprócz okazałego pucharu otrzymali piękne upominki z Pracowni Ceramiki Unikatowej Barlineckiego Ośrodka Kultury: duże wazony z figurami szachowymi. Po części oficjalnej zawodnicy  oraz goście zaproszeni przystąpili do biesiady przy grillu. Impreza przy muzyce trwała do późnych godzin wieczorowych. Spotkanie szachistów zostało sfinansowane przez szachistów LASKERA Barlinek, noclegi ze śniadaniami były w gestii BOK. Wszystko co dobre musi się skończyć. W dniu 2 sierpnia 2015 po śniadaniu pożegnaliśmy naszych kolegów z Niemiec. Podczas rozmów zostaliśmy zaproszeni do Schneverdingen na turniej szachowy, który odbywa się w dniach 5 i 6 grudnia 2015. W tym miejscu chciałbym podziękować Dyrektor BOK Brygidzie Liśkiewicz, gospodarzowi ECS Annie Adamiok oraz kol. szachistom z LASKERA za pomoc w zorganizowaniu spotkania z szachistami ze Schneverdingen.