Polsko - niemieckie spotkania wakacyjne w Barlinku

kolonie wakacyjne smallW dniach 21-25 lipca 2014 r. odbył się projekt pn.: „Polsko – niemieckie spotkania wakacyjne w Barlinku”.  W projekcie uczestniczyły dzieci i młodzież z Barlinka i z zaprzyjaźnionego Prenzlau. W poniedziałek 21. 07. po wspólnym obiedzie rozpoczęły się pierwsze zajęcia integracyjne, uczestnicy wykonywali wizytówki ze swoim imieniem odbyło się kilka zabaw integracyjnych.

Potem wszyscy uczestnicy wyruszyli na zwiedzanie miasta i odwiedzenie najistotniejszych jego punktów jak Muzeum Regionalne, spacer nową promenadą przy jeziorze, Park Emanuela Laskera, Rynek Miejski i inne ciekawe miejsca. W programie były również zajęcia w obiektach i na terenie Europejskiego Centrum Spotkań na ul. Leśnej. Młodzi ludzie mogli korzystać z minigolfa, trampoliny oraz sal tanecznych, gdzie miło spędzili czas. Jeden z wieczorów poświęcony był Prenzlau, uczestnicy z Niemiec prezentowali swoje miasto, pokazywali widokówki i albumy a na koniec chętni pozostali na kinie niemieckim.

W kolejne dni odbyło się wiele atrakcji, jak odpoczynek i zabawy na  Kąpielisku Miejskim przy Pensjonacie pod Sosnami, wyprawa do ośrodka wypoczynkowego na Janowie skąd odbył się rejs statkiem po jeziorze Barlineckim. Uczestnicy spróbowali swoich sił i umiejętności sportowych na wspinaczce w parku linowym i chyba to wyjście wszyscy zapamiętali najbardziej,
ponieważ emocje były tego dnia wielkie. Popołudniami odbywały się warsztaty ceramiczne i plastyczne. Oczywiście nie zabrakło wspólnej biesiady przy grillu i muzyce, wszyscy zajęci byli przygotowaniami.

Ostatniego dnia po śniadaniu odbyło się spotkanie ewaluacyjne projektu, wspólne oglądanie prezentacji zdjęć z całego projektu oraz podsumowanie zajęć. W czasie tych 5 dni zawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie przełamano zarówno barierę językową jak i wiekową, w której pomogli opiekunowie i tłumacz, którzy cały czas byli z dziećmi i młodzieżą. Podczas tych dni starsi opiekowali się młodszymi a młodsi byli za to bardzo wdzięczni, co również umocniło nowe znajomości. Ostatnią atrakcją zaplanowaną dla uczestników projektu, była żeglarska przygoda na jeziorze z pomocą Klubu Żeglarskiego Sztorm.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pobytu, wyrazili chęć udziału w kolejnych wakacyjnych spotkaniach, wszyscy chcieliby, aby takie spotkania trwały zdecydowanie dłużej. Podczas pożegnania nie zabrakło przyjaznych uścisków ale i łez, że to co miłe szybko się kończy.

Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone przez pracowników Barlineckiego Ośrodka Kultury, a wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała nasz projekt.

logo pnwm long

Dodatkowe informacje