"W kręgu sztuki" w Prenzlau.


wkregu prenzlau 2014 smallW styczniu grupa pasjonatów rysunku i malarstwa „W kręgu sztuki” dostała zaproszenie od IG Frauen und Familie Prenzlau e.V. do wzięcia udziału w corocznej polsko- niemieckiej wystawie i wernisażu w Prenzlau - Niemcy, której otwarcie odbyło się 15 marca 2014 o godz. 14.00 w Burgerhaus, Geogr.-Dreke-Ring 58. 

Wystawa nosiła tytuł: "Rękodzieła i sztuki współczesnych kobiet".

Jak nazwa wystawy wskazuje - dotyczy tylko kobiet zajmujących się sztuką i corocznie organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Promuje współpracę polsko- niemiecką. Wybrane zostały prace naszych malujących pań uczęszczających na wtorkowe zajęcia „W kręgu sztuki” prowadzone przez Krzysztofa Kłosowicza w pracowni Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przywitani przez panią Kerstin Zablocki opiekuna wystawy, tłumacza i poproszeni o zajęcie miejsc na sali wystawowej. Sala wypełniona była głównie artystkami z Niemiec oraz my z Barlinka – 10 osób. Wystrój sali jednoznacznie kojarzył się z Wielkanocą. Palmy, pisanki, stroiki, zające. Było kolorowo i świątecznie. Wśród wielkanocnych ozdób wykonanych przez zdolne panie z Niemiec porozwieszane były obrazy olejne, akryle, akwarele, wyszywanki, hafty, grafiki, makramy, wycinanki, oraz wiele prac wykonanych w technikach własnych - równie ciekawych, a wśród nich nasze obrazy wykonane w ostatnim okresie na zajęciach. Panowała serdeczna, twórcza atmosfera. Nieznajomość języka niemieckiego przez większość, nie była przeszkodą w nawiązywaniu znajomości i wymianie poglądów na temat sztuki. Jak wiemy sztuka jest ponadczasowa, transkontynentalna, nie uznaje barier językowych – przemawia własnym językiem. Było kilka osób, które poznaliśmy na zeszłorocznym plenerze „Sztuka malowania”. Powitaniom i wspomnieniom nie było końca.

Na wstępie głos zabrała witając wszystkich pani Dyrektor IG Frauen - Sieglinde Knudsen. Dobrze znana wszystkim Barliniakom, gdyż jest częstym gościem w naszym mieście. W osobnej sali odbyło się spotkanie z Dyrektorem IG Frauen - Sieglinde Knudsen i pracownikami IG Frauen a przedstawicielami poszczególnych grup twórczych, na które zostaliśmy zaproszeni. Część oficjalną zakończył koncert w wykonaniu dziewcząt ze szkoły muzycznej w Prenzlau. Wszystkie panie biorące udział w wystawie z rąk organizatorów otrzymały piękne róże, oraz pamiątkowy dyplom. Kawa, ciasto i niekończące się rozmowy były punktem kulminacyjnym polsko-niemieckiego spotkania.

Zostaliśmy zaproszeni przez Panią Dyrektor Sieglinde Knudsen do wspólnego zorganizowania i wzięcia udziału w dużej wystawie, na której pokazane będą prace wszystkich uczestników grupy „W kręgu sztuki”. Wystawa ma odbyć się w tym roku w Prenzlau. Termin wystawy i warunki ustalać będziemy w kwietniu na spotkaniu w Gorzowie Wlkp.

Zmęczeni, ale zadowoleni, z nowymi artystycznymi doznaniami wieczorem powróciliśmy do Barlinka.
Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Barlinka Zygmuntowi Siarkiewiczowi za ufundowanie nam przejazdu do Prenzlau.

Dodatkowe informacje