Polsko-niemieckie spotkanie

projekt listopad 2019 smallW dniach 14-16 października 2019, odbył się polsko-niemiecki projekt pt. „Polsko-niemieckie spotkanie z przyrodą”.  Grupę polską reprezentowały członkinie barlineckiego Klubu Seniora „Złota strzecha”, natomiast grupa niemiecka, to seniorki z Göritz. Dla części uczestniczek była to okazja do wspomnień, bowiem panie znają się już poprzednich spotkań w Barlinku. Październikowy projekt, to dni różnorodnych warsztatów, na których każda z uczestniczek znalazła coś co ją zainteresowało.


Tematem przewodnim był las i jego flora, dlatego nasze warsztaty w większości związane były z drewnem, jego pochodnymi oraz z roślinnością leśną.  Uczestnicy spotkania pod okiem prowadzącego wykonywali Pegaza z odpadów drewna, który umieszczony został na terenie zielonym BOK. Inne zajęcia polegały na wykonywaniu dekoracji z makulatury. Najwięcej zaangażowania i emocji  sprawiły uczestnikom warszaty robienia lasu w słoiku. Panie wykonywały piękne słoje z roślinami i runem leśnym. Podczas naszych projektów staramy się organizować warsztaty ceramiczne, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczki tym razem wykonywały prace związane z tematem przewodnim, czyli lasem i ulepiły m.in. ceramiczne grzybki. Wspólne warszataty kulinarne, to kolejne zajęcia które wywołały wiele pozytywnych emocji i przeżyć. Panie z Niemiec pokazywały paniom z Polski tradycyjne danie niemieckie, a Polki pokazywały jak lepią pierogi. Były to warszataty, które najbardziej zintegrowały nasze uczestniczki, bowiem wymieniały się swoimi doświadczeniami. Najsmaczniejszym elementem była konsumpcja, ponieważ wszystko co zostało tego dnia przygotowane, zostało podane do stołu.


Cały projekt przebiegał w miłej atmosferze. Z uwagi na to, że większość uczestniczek już miała okazję się poznać, integracja przebiegała pomyślnie. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby był czas na wspólne rozmowy, spacer a nawet wizytę w Muzeum Regionalnym oraz na drobne zakupy. Panie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie a my jako organizatorzy postaramy się ich nie zawieść.

Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane  przez Unię  Europejską ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia- Polska w Euroregionie Pomerania)”

logo interreg 5a

 

Dodatkowe informacje