Odsłonięto mural

mural rel small26 października na fasadzie budynku Barlineckiego Ośrodka Kultury, odsłonięto mural wykonany w ramach III etapowego polsko-niemieckiego projektu „Czas nie zna granic” realizowanego przez Barlinecki Ośrodek Kultury i IG Frauen und Familie Prenzlau e.V. Pomysłodawcą całego projektu była dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury Brygida Liśkiewicz, która po zapoznaniu się z twórczością lokalnej artystki Justyny Budzyn, zaproponowała jej wspólną realizację projektu.

 

Praca, którą możemy dziś podziwiać, przedstawia jezioro, bo jest to element łączący Barlinek i Prenzlau, budowle ważne dla naszego miasta i zegar - symbol czasu, który nie zna granic. Pierwsze spotkanie projektowo – warsztatowe, odbyło się w połowie czerwca. Wtedy też uczestnicy poznawali technikę mozaiki ceramicznej, style mozaik i wiele innych ciekawostek. Podczas warsztatów prowadzonych przez Justynę Budzyn, zaczęły powstawać symbole czasu – zegary. Każdy uczestnik wykonywał zegar wg własnego projektu - który powiesi w swoim domu i będzie wracał wspomnieniami do tego artystycznego spotkania przyjaciół z obu stron Odry. Uczestniczki warsztatów uczyły się techniki cięcia płytek, aby w kolejnych dniach mogły przygotowywać poszczególne elementy do dużego dzieła – muralu, który znalazł swoje miejsce na budynku Barlineckiego Ośrodka Kultury.

Na warsztatach w lipcu (etap II) powstawały elementy na mural np. żaglówki oraz małe zegary. Następnie był czas na wypały w piecu ceramicznym. Nad całością czuwała Justyna Budzyn, która opracowała projekt muralu, wykonała zarysy budowli i koordynowała całość przedsięwzięcia - również podczas montażu. Całość dzieła wieńczy zegar ze szwajcarskim mechanizmem. Uroczystego uruchomienia zegara – za pomocą telefonu komórkowego, dokonał Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński. Odsłonięciu muralu przyglądali się przede wszystkim uczestnicy projektu oraz m.in. mieszkańcy Barlinka, władze miasta a także goście z Prenzlau. W trakcie spotkania głos zabrała główna wykonawczyni muralu, Justyna Budzyn oraz Dyrektor BOK, która podziękowała za pomoc – Alicji Poździk, która napisała projekt „Czas nie zna granic”, Józefowi Płotka „Ostar” Szczecin, Eugeniuszowi Skoczylasowi, Mateuszowi Zychowi, Szymonowi Szymkowiczowi, Wiesławowi Łuczakowi, Ryszardowi Daniszowi oraz Krzysztofowi Czopor „Future Home Production”.
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Va (Fundusz Małych Projektów) oraz ze środków budżetu państwa.

logo interreg 5a

Dodatkowe informacje