Czas nie zna granic

czas nie zna granic smallW dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Barlineckim Ośrodku Kultury, odbył się I etap projektu pt.: „ Czas nie zna granic”. W tych dniach uczestnicy zapoznawali się z tematem mozaiki do czego nawiązywała prezentacja multimedialna przygotowana przez prowadzącą warsztaty, Justynę Budzyn. Po rundzie zapoznawczej całą grupa udała się do pracowni ceramicznej, gdzie odbywały się zajęcia. Hasłem przewodnim spotkania było pojęcie czasu, który jak tytuł naszego projektu mówi – nie zna granic.

 

Uczestnicy mieli samodzielnie zaprojektować własny mały zegar z elementami nawiązującymi do naszych miast Barlinka i Prenzlau lub jeśli komuś sprawiało to trudność, dowolny projekt. Zadanie nie było łatwe, należało tak zaplanować swoją pracę, aby zawierała ona elementy z gliny oraz z płytek ceramicznych. Prowadząca cały czas była do dyspozycji uczestników i odpowiadała na każde pytanie, podpowiadała koncepcję prac a do pomocy był tłumacz języka niemieckiego. Kiedy projekty były gotowe nastąpił moment zapoznania zebranych z techniką wycinania płytek. Każdy próbował wycinać zarówno prostokątne kształty jak i koła. I tak minął pierwszy dzień spotkania. W sobotę – 17.06.2017 od rana w pracowni ceramicznej trwały dyskusje nad projektami. Był to czas na naniesienie ostatnich poprawek i rozpoczęcie ciężkiej pracy. Uczestnicy podzieleni zostali na mniejsze podgrupy. Jedna grupa szykowała elementy z płytek, dobierała kolory oraz zaczynała wycinać potrzebne kształty, natomiast druga grupa szykowała elementy z gliny. Wywiązała się znakomita współpraca pomiędzy uczestnikami oraz prowadzącą zajęcia. Wieczorem podczas wspólnej kolacji przy muzyce, można było dzielić się wrażeniami z minionego dnia. W niedzielę było więcej pracy z gliną, uczestnicy wykonywali między innymi małe elementy do muralu, np. żaglówki. Po obiedzie pogoda była dla nas łaskawa (po deszczowej sobocie) świeciło słońce i wiał lekki wiatr, w związku z tym wszyscy udali się na spacer po Barlinku, który zakończył się na przystani żeglarskiej, gdzie na uczestników czekała żaglówka. Rejs po Jeziorze Barlineckim, był wyjątkowo ciekawy, pani tłumacz ciekawie opowiadała o naszym miasteczku, o tym co znajduje się w poszczególnych miejscach wzdłuż linii brzegowej lub dalej w tle. Pełni wrażeń wszyscy wrócili do ośrodka kultury, gdzie podsumowano spotkanie, omówiono plan działań na kolejny etap, który odbędzie się pod koniec lipca.


Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg VA oraz ze środków budżetu państwa.

logo interreg 5a

 

Dodatkowe informacje