"Rękodzieła i sztuki współczesnych kobiet" – polsko-niemiecka wystawa w Prenzlau

prenzlau marzec small

W lutym grupa pasjonatów rysunku i malarstwa „W kręgu sztuki” oraz członkowie Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, już po raz kolejny dostali zaproszenie od IG Frauen und Familie Prenzlau e.V. do wzięcia udziału w warsztatach, spotkaniach i corocznego polsko-niemieckiego wernisażu wystawy w Prenzlau. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy powitani przez organizatorów na uroczystej kolacji. Większość czasu upłynęło nam na rozmowach i wymianach poglądów z przyjaciółmi z Niemiec do późnych godzin nocnych.

Następnego dnia po śniadaniu organizatorzy zaprosili nas na spacer po mieście, gospodarze w towarzystwie tłumacza pokazali najciekawsze zakątki miasta i opowiedzieli pokrótce historię Prenzlau. O godz.14.00 udaliśmy się na wernisaż wystawy  w Burgerhaus, Geogr.-Dreke-Ring 58. Wystawa nosi tytuł: "Rękodzieła i sztuki współczesnych kobiet" w ramach Brandenburskiego Tygodnia Kobiet. Jak nazwa wystawy wskazuje - dotyczy tylko kobiet zajmujących się sztuką i rękodziełem i jest organizowana corocznie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Promuje przede wszystkim współpracę polsko-niemiecką. Wybrane zostały prace naszych malujących pań uczęszczających na wtorkowe zajęcia „W Kręgu Sztuki” prowadzone przez Krzysztofa Kłosowicza w Barlineckim Ośrodku Kultury oraz pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczęszczających do sekcji robótek ręcznych. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez organizatorów i poproszeni o zajęcie miejsc na sali wystawowej. Sala wypełniona była głównie artystkami z Niemiec i z Polski, w tym głównie z Barlinka.

Wystrój sali jednoznacznie kojarzył się z Wielkanocą- palmy, pisanki, stroiki, zające. Było kolorowo i świątecznie. Wśród wielkanocnych ozdób porozwieszane były prace naszych Pań: obrazy olejne, akryle, akwarele, wyszywanki, hafty, grafiki, makramy, wycinanki, oraz wiele prac wykonanych w technikach własnych - równie ciekawych. Panowała serdeczna, twórcza atmosfera. Nieznajomość języka niemieckiego, nie była przeszkodą w nawiązywaniu znajomości i wymianie poglądów na temat sztuki. Jak wiemy sztuka jest ponadczasowa, transkontynentalna, nie uznaje barier językowych – przemawia własnym językiem. Była z nami również nasza tłumaczka p. Marzena Lewandowska, która pomagała w kontaktach pomiędzy uczestnikami projektu. Na wstępie głos zabrała Dyrektor IG Frauen - Sieglinde Knudsen dobrze znana wszystkim, gdyż jest częstym gościem w naszym mieście oraz Burmistrz Prenzlau Hendrik Sommer. Część oficjalną zakończył koncert skrzypcowy w wykonaniu dziewcząt ze szkoły muzycznej w Prenzlau oraz tamtejszego solisty. Wszystkie panie biorące udział w wystawie z rąk organizatorów otrzymały piękne goździki oraz pamiątkowy dyplom. Kawa, ciasto i niekończące się rozmowy były punktem kulminacyjnym polsko-niemieckiego spotkania. Po wernisażu odbyły się warsztaty grawerowania na szkle. Powstały piękne wzory. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromnym talentem w tej trudnej sztuce.

prenzlau marzec big

Osoby, które zaprezentowały swoje obrazy na wystawie:
Anna Poletyło-Syroka, Teresa Łukaszewicz, Anna Łuciów-Kolańczyk, Jolanta Karasińska, Katarzyna Mielcarek, Danuta Olszewska, Halina Fijałkowska, Izabela Grabarczyk, Joanna Staniszewska oraz Gerda Gajewska, Elżbieta Dadun i Marianna Malinowska.

Zmęczeni, ale zadowoleni w niedzielę 12.marca  powróciliśmy do Barlinka.

Wszystkie te działania były możliwe dzięki współpracy Barlineckiego Ośrodka Kultury oraz IG Frauen und Familie Prenzlau e.V. i wspólnemu projektowi złożonemu przez stronę niemiecką pt.: ”Sąsiedzi od pokoleń” dofinansowanego z Programu Fundusz Małych Projektów INTERREG VA  Komunikacja - Integracja – Współpraca

logo interreg 5aDodatkowe informacje