Warsztaty świątecznych tradycjI

erasmus smallDnia 09. Grudnia 2015 roku w barlineckim ECSie odbyły się smakowite warsztaty pieczenia świątecznych pierniczków. Uczniowie klas V-tych i VI- tych z klubu ERASMUSA sypali, mieszali, wałkowali, wykrawali i ozdabiali pierniczki w naszym Centrum Współpracy. Nauczycielkom pozostało jedynie nastawić piekarnik, a potem wkładać i wyciągać przepyszne słodkości z pieca. Chłopcy i dziewczęta pracowali przez dwie godziny. Pierniczków nie wyszło za dużo, bo jakieś łasuchy podgryzały i podjadały w czasie pieczenia i ozdabiania. Udało nam się uratować jedynie dwie duże tace. Ale co tam- najważniejsza wspaniała zabawa.

Skąd te zajęcia? Otóż, Szkoła Podstawowa nr 1 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie realizowanym z funduszy Unii Europejskiej FRSE Erasmus+ pt. „Back to OUR Future”- „Powrót do NASZEJ Przyszłości”  (2014-2016).
Celem projektu jest „uzbroić” uczniów w tradycyjne umiejętności, nauczyć ich zapomnianych gier i zabaw, pokazać dawne zawody, sposób życia, nasze tradycje.
W trakcie realizacji projektu dzieci rozwijają się wszechstronnie- uczą się komunikować w języku obcym, rozsądnie łączyć technologie informacyjne z tradycyjnymi umiejętnościami, dowiadują się jak żyli i pracowali ich rodzice, dziadkowie, dawni mieszkańcy Barlinka. Uczą się też jak szanować środowisko naturalne, ludzi wokół siebie i ich pracę oraz tradycję i kulturę.
Dużą wagę przykładamy do prostych tradycyjnych umiejętności. Dzieciaki naprawiały już książki, przyszywały guziki, szyły samodzielnie „Zośki”. W zeszłym roku szkolnym kilkakrotnie czerpaliśmy papier w Młynie Papierni.
    W tym roku szkolnym uczniowie odbyli już warsztaty kulinarne we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dziedzic . Gotowaliśmy rosół i kompot, wyrabialiśmy domowy makaron oraz przygotowaliśmy pasty do kanapek.
Teraz  rozpoczynamy cykl warsztatów w ECS-ie. W grudniu  świąteczne pierniczki, natomiast w styczniu 2016 roku planujemy przygotować tradycyjnego śledzika i usmażyć chrusty.
Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić panie z Klubu Seniora do współpracy.  One na pewno umieją przygotować najlepszego śledzia w śmietanie i znają najlepsze przepisy na chruściki. A w trakcie wspólnej pracy na pewno sobie pogawędzimy o tym, jak dawniej bawiono się w karnawale, jakie tradycyjne potrawy jadano na co dzień i od święta. Kto wie, jakie jeszcze historie czekają na opowiedzenie.
Myślimy też o feriach zimowych- może by tak gry i zabawy w stylu retro?

Opiekunowie Klubu Erasmusa z SP nr 1

Dodatkowe informacje