Puchar dla SV Motor Eberswalde


lasker marzec smallW dniu 23 marca 2013r w Europejskim Centrum Spotkań w ramach współpracy polsko-niemieckiej Klub szachowy LASKER Barlinek zorganizował mecz szachowy o puchar Pani Dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury Brygidy Liskiewicz.


W tym miejscu należy zaznaczyć, że jest to pierwszy w historii Barlinka taki mecz szachowy. Do rywalizacji przystąpił miejscowy LASKER Barlinek  i drużyna z Niemiec SV Motor Eberswalde. Wspólnie z Panem prezesem Christianem Matzkow ustalono, że mecz drużynowy odbędzie na dystansie 2 rund ,tempo gry P-60. Drużyna  będzie składała się z 8 zawodników tj. 4 seniorów i 4 juniorów. Sędzią zawodów został Krzysztof Wolski- prezes LASKERA Barlinek. Natomiast sędzia rundowym kol z Eberswalde Christian Matzkow.

Po serdecznym przywitaniu i wypiciu filiżanki  gorącej kawy równo o godz. 11.00 rozpoczęto zawody szachowe. Przystąpiono do losowania stron oraz omówienia spraw związanych z zawodami drużynowymi. LASKER Barlinek wystąpił w następującym składzie : Jerzy Klimaszewski –kierownik drużyny , Piotr Nicinski, Joachim Weisigk, Adam Górecki, Monika Bussa, Paweł Dolina, Grzegorz Berliński, Krzysztof Szefler.  Rezerwowi Łukasz Jaroszonek, Paweł Stadnik. Natomiast Strona z Eberswalde  wystąpiła w składzie: Bernard Neubauer, Hardy Sydow, Detlef Zoll, Mario Lucian, Nick Muller, Max Matzkow, Davy Tesch, Julia Matzkow.

Zawodnicy z Eberswalde wylosowali stronę lewą , gdzie stolik nr 1 miał kolor biały. Od samego początku zaczęły się ogromne emocje. Na sali gry zapanował cisza. Słychać było tylko przekładanie bierek na 8 szachownicach. Po 120 minutach gry poznaliśmy wyniki I rundy zawodów. Wynik  był nie korzystny dla LASKERA  2,5 pkt. do 5,5 pkt. dla Eberswalde. Po zakończeniu I rundy wszystkich zawodników poczęstowaliśmy ciepłym obiadem. Podczas tego posiłku zawodnicy z LASKERA i Eberswalde prowadzili rozmowy nawiązali kontakty oraz tłumaczyli sobie nawzajem dlaczego przegrał partie czy tez źle ruszył na szachownicy. Około godziny 13.00 rozpoczęła się II rudna. LASKER Barlinek dokonał dwóch zmian: za kolegę Adama Góreckiego wszedł na szachownice 4 kolega Łukasz Jaroszonek i na szachownice 5 za Pawła Dolinę wszedł Paweł Stadnik.

Druga runda okazała się dla LASKERA katastrofalna.  Przegraliśmy  7 : 1. Wynik ten może świadczyć o dużej sile gry niemieckich kolegów. Musimy zaznaczyć ,iż drużyna z Eberswalde przyjechała do Barlinka w najsilniejszym składzie. Max Matzkow – junior jest obecnie wicemistrzem Niemiec. Wszyscy zawodnicy z Eberswalde posiadali wyższe rankingi szachowe niż zawodnicy LASKERA.

Po zakończeniu rundy wszyscy zawodnicy zostali zaproszeni na kawę i ciasto. Następnie Pani Brygida Liśkiewicz – dyrektor BOK przystąpiła do podsumowania wyników turnieju szachowego. I miejsce zajęła drużyna SV Motor Eberswalde, która  otrzymała piękny puchar. W tym miejscu Klub Szachowy LASKER Barlinek chciał podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania meczu szachowego a szczególności dziękujemy Pani Dyrektor Brygidzie Liskiewicz za ufundowanie pucharu oraz pomoc w zorganizowaniu posiłku.

Dziękuję mojemu koledze, który nie chce aby podać jego nazwisko za przekazane w ramach sponsoringu wspaniałe wypieki cukiernicze. Podsumowując mecz Barlinek- Eberswalde należy stwierdzić, że Nasi zagrali na swoim poziomie a przeciwnik był o wiele silniejszy,lepszy. Niech ten mecz będzie nauką  i bodźcem do dalszej pracy nad szachami. Już niebawem rozpoczynają się rozgrywki III ligi szachowej w której występuje LASKER oraz Euroliga. W roku 2012r zajeliśmy 7 miejsce w III lidze. Goście z Barlinka odjechali w godzinach wieczorowych dziękując za bardzo dobrze spędzony czas. Pan prezes Christian Matzkow zaprosił zawodników LASKERA do Eberswalde.

Opracował : Krzysztof Wolski

 

Dodatkowe informacje