Warsztaty z Danielem Odiją

odija small

29 września, odbyły się warsztaty literackie dla młodzieży zorganizowane przez BOK-Biblioteka Publiczna w Barlinku. Warsztaty poprowadził Daniel Odija pisarz, dziennikarz, publicysta i animator kultury, mieszkający w Słupsku. Jego twórczość zalicza się do tzw. Prozy Północy. Warsztaty są jednym z elementów projektu „Zaczytany Barlinek”. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa w naszym regionie. Według ostatniego badania MKiDN  tylko ok 39% Polaków przyznaje się do przeczytania co najmniej jednej książki w ciągu roku. Ten trend utrzymuje się, niestety od kilku lat.


Dlatego, zdecydowaliśmy się zorganizować cykl warsztatów dla różnych grup wiekowych. Chcemy w ten sposób zachęcić do pisania zarówno tych, którzy jeszcze nie odważyli się pisać jak i tych, którzy pierwsze kroki mają już za sobą. W trakcie zajęć uczestnicy mieli możliwość m.in. pogłębić swoje umiejętności w pisaniu krótkich form prozatorskich, rozwinąć umiejętność opisu postaci oraz konstruować fabułę.  Warsztaty rozpoczęły się od pytań: Czym jest pisanie? Czym jest czytanie? Jakie znaczenie ma dla nas/ciebie książka?


Następnie rozpoczęły się ćwiczenia praktyczno-literackie tj. Haiku, próba napisania krótkiej formy prozatorskiej (15-20 zdań), gdzie bohater będzie odbierał świat wszystkimi zmysłami: słuchem, węchem, wzrokiem, dotykiem,  smakiem czy też próba opisu najgorszego zdarzenia w życiu albo najpiękniejszego. (max. 20 zdań). Pomiędzy ćwiczeniami uczestnicy zapoznawali się z podstawowymi zagadnieniami teorii literatury. W przewie między ćwiczeniami uczestnicy zjedli posiłek. Warsztaty zakończyły się dyskusją na temat literatury oraz języka polskiego.
Projekt „Zaczytany Barlinek” jest dofinansowany ze środków MKiDN z Funduszu Promocji Kultury.

 

Dodatkowe informacje