Narodowe Czytanie 2020 w Bibliotece Publicznej w Barlinku

 

narodowe Czytanie 2020 smallW sobotę 5 września 2020 roku o godzinie 11.00, zapraszamy po raz kolejny do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania,  która odbędzie się w parku obok Barlineckiego Ośrodka Kultury, ul. Podwale 9 w Barlinku.

Akcja Narodowe Czytanie, organizowana jest po patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku czytaliśmy 8 Nowel, które wybrali Prezydent Andrzej Duda z Małżonką. W tym roku czytać będziemy BALLADYNĘ Juliusza Słowackiego.


Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

BOK

 

narodowe czytanie 2020

 

 

Dodatkowe informacje