"Teatr w Małym Mieście"

 

czas wilka smallFundacja Wspierania Twórczości Niezależnej zaprasza do uczestnictwa w VIII edycji wędrującego festiwalu "Teatr w Małym Mieście". Jest to projekt nastawiony na upowszechnianie teatru w miejscach oddalonych od instytucji teatralnych. Pierwszy spektakl już 5 lipca w Szubinie, ostatni - 27 września w Mikstacie.

W tym roku dotrzemy aż do 19 miast w których zaprosimy mieszkańców do jednodniowych spotkań z teatrem plenerowym.! Będą to: Barcin, Barlinek, Borne Sulinowo, Gniewkowo, Golczewo, Granowo, Kleszczewo, Lubasz,  Luboń, Mikstat, Mogilno, Kłodzko, Pogorzela, Połczyn Zdrój, Siedlisko, Szprotawa, Szubin, Tuchola, Złotów.

Naszym celem jest oswajanie z teatrem poprzez udostępnienie bezpłatnego do niego dostępu w otwartej przestrzeni publicznej, a tym samym otwieranie się na sztukę niemasową.

czas wilka 1

Spektakle prezentowane podczas projektu Teatr w Małym Mieście 2020.

„Czas Wilka” Teatru Ewolucji Cienia jest to spektakl dotykający problemu nakręcającej się spirali nienawiści, ale i wskazujący niezwykle trudną ścieżkę rozwiązania konfliktów, jaką jest oczyszczająca siła przebaczenia. Odwołując się do metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek – wilk, artyści chcą pobudzić do zastanowienia się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie chcą przestrzec przed obudzeniem wilka, który drzemie w każdym z nas. „Czas Wilka” jest więc spektakem widowiskowym, pięknym w obrazie, a zarazem przerażającym w treści, bo dotykającym bolesnej prawdy o człowieku.

--

"Rozpoznani Nierozpoznani" Teatru Ewolucji Cienia to spektakl odwołujący się do dzieła zmarłej w 2017 roku światowej sławy artystki Magdaleny Abakanowicz, mówiący o wolności i zniewoleniu jednostki ludzkiej, a nawet całych zbiorowości. Ożywiając "Nierozpoznanych" pokazujemy co się stanie, gdy tłum niemal identycznych postaci zacznie zyskiwać indywidualność: odkrywców, manipulatorów, wodzów, zbawców i zbrodniarzy. Pokazujemy jak <<nierozpoznani>> walcząc o indywidualność ulegają prorokom czy ideologom, by po chwili na powrót przypominać zunifikowany i bezkształtny tłum. Ukazując jednostkę na tle zbiorowości zastanawiamy się nad istotą tożsamości człowieka, nad tym co go stymuluje do działania i jakie są skutki tych działań, dochodząc do wniosków, które raczej do optymistycznych nie należą.

--

"Fin Amor - miłość dworna" Teatru Ewolucji Cienia to spektakl zainspirowany dziejami Tristana i Izoldy a także motywem <fin amor> zawartym w literaturze XII w. Opowiada piękną i uniwersalną historię o miłości, odnosząc się do reguł kodeksu rycerskiego. Dzięki kostiumowi i podkreśleniu klimatu średniowiecza uwypuklamy alegoryczność historii naszej pary bohaterów, która równie dobrze może być historią każdego z nas, historią o miłości w ogóle, poza granicami Czasu i zmieniających się epok. Opowiadając historię pary zakochanych ludzi, opowiadamy historię każdego wrażliwego człowieka. Bo któż z nas będąc zakochanym uświadamia sobie siły sprawcze, bądź przewiduje drogi rozwoju prawdziwego uczucia? Czyż Miłość nie zaskakuje nas znienacka? Czy mamy na nią jakikolwiek wpływ? I czym w ogóle jest miłość: ubóstwieniem kochanej osoby, pożądaniem, ofiarą z samego siebie, a może wzrostem duchowym pozwalającym stać się godnym tego wielkiego uczucia? Spektakl oczarowuje zarówno widzów wyrobionych jak i tych, którzy po raz pierwszy spotykają się z teatrem.

--

"Morskie opowieści" Teatru Łata z Poznania. To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapsticku, rodem z niemego kina - uczy i bawi jak filmy z Charlie Chaplinem. Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy wyruszają w rejs. Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygód ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń. Okazuje się bowiem, iż ciągle czegoś szukamy nie dostrzegając , że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas.

--

"Podróże dookoła świata" Teatru Łata to interaktywny program teatralny dla dzieci, podczas którego widzowie wraz z aktorami odwiedzają najdalsze zakątki świata. Magiczna podróż zawiedzie ich na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do Mroźnej Krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym zakątku świata dzieci poznają specyfikę danego rejonu uczestnicząc w charakterystycznych zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce. Jest to dynamiczny spektakl, pełen balonowych niespodzianek, okraszony deszczem wystrzałowych konfetti, w który chętnie włączają się również i dorośli.

--

"Maruczella" w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Spektakl wielokrotnie nagradzany w kraju i poza granicami!

"Maruczella" opowiada o damsko-męskich perypetiach; łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federico Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Perfekcyjnie łącząc pantomimę z taneczno - komicznymi scenkami "Maruczella" jest ofertą dla całych rodzin, wzbudzając salwy śmiechu tak u małych jak i dużych widzów.

 

plakat czas wilka

 

20150217 kulturadostepna auto 640x640   indeks  fundacja PZU

 

 

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

logo ministerstwo kultury

 

 

Dodatkowe informacje