Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Barlinku

narodowe czytanie rel small7 września 2019 r. w parku przy Barlineckim Ośrodku Kultury, odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Barlinku. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem prezydenta RP. W tym roku Para Prezydencka wybrała 8 nowel z okazji ósmego już Narodowego Czytania: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.W tegorocznej akcji udział zadeklarowało ponad trzy tysiące organizatorów z 31 krajów całego świata.

Wspólnie czytano m. in. w Afryce, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Polskie nowele przetłumaczono nawet na esperanto!

Przed rozpoczęciem spotkania, prowadzący Stanisław Smoła z Biblioteki Publicznej, przeczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy:
- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

We wspólne czytanie włączyła dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz, Radny Powiatu Myśliborskiego Ryszard Wiśniak, młodzież z SP 1 w Barlinku z klas Va, Vd, VIa wraz z opiekunami Moniką Jabłońską i Dorotą Dylińską oraz mieszkańcy Barlinka. Przeczytano po fragmencie każdej z nowel.  W ubiegłych latach lekturami "Narodowego Czytania" były: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania i zapraszamy za rok.  Czytać będziemy Balladynę Juliusza Słowackiego.
BOK

 

{gallery}aktual4/czytanie_2019{\gallery}

Dodatkowe informacje