Noc w Bibliotece „Noc Magii z Akademią Pana Kleksa ”.

noc bibliotek 2018 smallW dniu 9 czerwca Europejskie Centrum Spotkań zamieniło się w bajkową Nocną Akademię Pana Kleksa. Na zaproszenie Biblioteki Publicznej przybyło 24 uczniów chcących poznać najwspanialszą Akademię oraz samego Ambrożego Kleksa, których  opisała Jan Brzechwa.

Swoją przygodę rozpoczęli przed bramą Akademii, która otworzyła się parę minut po godzinie 18.00. Uczniów przywitał oczywiście sam Ambroży Kleks (Stanisław Smoła). Przedstawił swoich pomocników, którzy specjalnie przybyli z tej okazji z innych bajek: Księżniczka (Anna Adamiok), Czarodziejka (Zosia Zmarzlik) oraz Filipa Golarz (Alicja Stadnik). Na początku uczniowie mieli za zadanie wymienić jak najwięcej imion na literę A. Następnie zostali podzieleni na drużyny i dostali po pierwszym piegu. Po tej ceremonii przystąpili do rywalizacji miedzy drużynami i zaliczania poszczególnych przedmiotów tj. kleksografii, geografia, plastyki czy szukanie guzika Szpaka Mateusza ukrytego na teranie ECS. Zwycięstwo odniosła ta drużyna, która zdobyła najwięcej piegów. Ale oczywiście liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.

Oprócz tego uczniowie musieli wykazać się wybitną wiedzą o przygodach bohatera tej nocy – Ambrożego Kleksa oraz Adasia Niezgódki. Między „nauką” przenieśli się do magicznej kuchni Pana Kleksa gdzie zjedli pyszne zapiekanki i coś słodkiego oraz zimnego na deser czyli lody.
Losy wygranej ważyły się do samego końca. Ostatecznie po północy, kiedy to uczniowie byli już mocno zmęczeni a rodzice z niecierpliwością czekali na swoje pociechy, Pan Kleks ogłosił wyniki. Wygrał drużyna Czerwona, która o jeden „ekstra” pieg wyprzedziła drużynę Żółtą. Kolejne miejsca zajęły drużyny Zielona, Niebieska i Czarna. Zwycięzcy otrzymali specjalne nagrody a wszyscy uczniowie Certyfikaty szalonego Kleksa oraz drobne upominki. Nocna Akademia Pana Kleksa otworzyła swoje podwoje w ramach ogólnopolskiej akcji IV Nocy Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” oraz XVII Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie Łączy”.

Za rok planujemy kolejne spotkanie z Akademią na które już zapraszamy i dziękujemy wszystkim za udział i pomoc.

Dodatkowe informacje