Botox, stringi & cateringi na Noc Muzeów

noc muz 2017 small

20 maja w Muzeum Regionalnym w Barlinku, odbyła się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Oprócz darmowego zwiedzania stałych ekspozycji, muzeum zaprosiło gości na specjalnie przygotowaną wystawę Zbigniewa Olchowika „Botox, stringi & cateringi” a także projekcję filmu „Frankofonia”, reż. A. Sokurowa. W trakcie spotkania wręczono również nagrody przyznane na najlepiej napisane dyktando, które zorganizowała Biblioteka Publiczna w Barlinku.

Przypomnijmy, że VI Barlineckie Dyktando odbyło się 26 kwietnia w Europejskim Centrum Spotkań a dziś najlepsi odebrali nagrody. Byli to - III miejsce: Klaudia Grzelak - ZSP Nr 1 (5 ort i 6 int), II miejsce: Ksawery Wierzbicki - PG2 kl. IA (5 ort i 3 int), Młodzieżowym Mistrzem Ortografii Anno Domini 2017 został Jakub Olszewski - PG2 kl. IIB  (4ort). Nagrody wręczali – zastępca burmistrza Krzysztof Paszek oraz Dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz.W części artystycznej wieczoru wystąpił zespół Classic Band pod kierownictwem Józefa Nowickiego. Europejską Noc Muzeów zorganizowali pracownicy Muzeum Regionalnego w Barlinku. Wystawę można oglądać do końca czerwca.

"Botox, stringi & cateringi" Zbigniew Olchowik – artysta urodził  się  w 1957r.  w Wołowie  k/Wrocławia. Studia w Państwowej Wyższej Szkole  Sztuk  Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1985 r. na wydziale  Architektury  Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach zajmował się projektowaniem graficznym i wystawiennictwem, ale  jednocześnie współpracował  z awangardową  grupą wrocławskich malarzy i performerów "Luxus", co trwale wpłynęło na jego twórczość. W latach 1987- 1990 mieszkał i pracował w Paryżu, później trochę w Niemczech. Członek ZPAP, Oddział w Zielonej Górze. Od 1990 r. mieszka w Gorzowie. Podstawową formą jego wypowiedzi jest rysunek, malarstwo... Chętnie zajmuje się karykaturą, projektowaniem graficznym i ilustrowaniem książek.  Od 1994 r.  był członkiem  Stowarzyszenia  Polskich  Artystów  Karykatury w Warszawie. Uczestniczył w wielu środowiskowych wystawach i konkursach satyrycznych. Miał kilka wystaw indywidualnych karykatury... W prasie krajowej i regionalnej opublikował ponad 600 karykatur. W gorzowskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w 2005 r. otwarto stałą galerię karykatur Zbigniewa Olchowika, w której eksponowane są karykatury literatów. Opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek. Był stałym autorem rysunków lub grafik do pisma literacko - artystycznego "Lamus" i innych. Zilustrował i opracował graficznie wiele kalendarzy - w tym, aż pięć dla Gorzowa. Jest  autorem  plakatów  do sztuk  teatralnych  i  wielu  wydarzeń  artystycznych. Od 2007 r. pracownik WiMBP w Gorzowie. W  roku  2011  odznaczony  przez  Ministra  Kultury i Dziedzictwa  Narodowego Bogdana  Zdrojewskiego - odznaką honorową  ZASŁUŻONY  DLA KULTURY  POLSKIEJ, a w 2014 r. - nagrodzony  ODZNAKĄ  HONOROWĄ  MIASTA  GORZOWA.

 

Dodatkowe informacje