Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów

europejska noc 2017 smallBOK – Muzeum Regionalne w Barlinku, zaprasza wszystkich mieszkańców naszej Gminy i turystów, na kolejną już edycję Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku wszystkie instytucje kulturalne i nie tylko, otwierają swe podwoje 20 maja i w Barlinku będzie nie inaczej. Główną myślą przewodnią takiej nocy, jest bezpłatne zwiedzanie muzeum oraz atrakcje dodatkowe. W Muzeum Regionalnym w Barlinku ich nie zabraknie.

 


20 maja (sobota) 2017 :
- godz. 18.00 – 23.00 bezpłatne zwiedzanie muzeum  
- godz. 18.00 wernisaż wystawy Zbigniewa Olchowika „Botox, stringi & cateringi”
- godz. 21.00 projekcja filmu „Frankofonia”, reż. A. Sokurow
- oprawa muzyczna Classic Band pod kierownictwem Józefa Nowickiego
Serdecznie zapraszamy!

„Frankofonia”
- Film przedstawia dramatyczny epizod wojenny w historii najważniejszego muzeum na świecie – Luwru. Dwaj główni  bohaterowie to wieloletni dyrektor Luwru, Jacques Jaujard, hrabia Franziskus Wolff Metternich – hitlerowiec odpowiedzialny za opiekę nad dziełami sztuki w okupowanym Paryżu. Mężczyźni, po obu stronach konfliktu, są tak naprawdę do siebie bardzo podobni – sumienni urzędnicy, rozmiłowani w wielkiej sztuce. Nieufni wobec siebie, w końcu wspólnie podejmują wysiłki, aby wśród ruin Europy uratować cenne zbiory muzealne, dzieła sztuki będące światowym dziedzictwem kultury.

„Botox, stringi & cateringi” Zbigniew Olchowik
– artysta urodził  się  w 1957 r.  w  Wołowie  k/Wrocławia. Studia w Państwowej  Wyższej  Szkole  Sztuk  Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1985 r.  na  wydziale  Architektury  Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach zajmował się projektowaniem graficznym i wystawiennictwem, ale  jednocześnie współpracował  z  awangardową  grupą wrocławskich malarzy i performerów "Luxus", co trwale wpłynęło na jego twórczość. W latach 1987- 1990 mieszkał i pracował w Paryżu, później trochę w Niemczech. Członek ZPAP, Oddział w Zielonej Górze. Od 1990 r.  mieszka w Gorzowie. Podstawową formą jego wypowiedzi jest rysunek, malarstwo... Chętnie zajmuje się karykaturą, projektowaniem graficznym i ilustrowaniem książek.  Od 1994 r.  był członkiem  Stowarzyszenia  Polskich  Artystów  Karykatury w Warszawie. Uczestniczył w wielu środowiskowych wystawach i konkursach satyrycznych. Miał kilka wystaw indywidualnych karykatury... W prasie krajowej i regionalnej opublikował ponad 600 karykatur. W gorzowskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w 2005 r. otwarto stałą galerię karykatur Zbigniewa Olchowika, w której eksponowane są karykatury literatów. Opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek. Był stałym autorem rysunków lub grafik do pisma literacko - artystycznego "Lamus" i innych. Zilustrował i opracował graficznie wiele kalendarzy - w tym, aż pięć dla Gorzowa. Jest  autorem  plakatów  do  sztuk  teatralnych  i  wielu  wydarzeń  artystycznych. Od 2007 r. pracownik WiMBP w Gorzowie. W  roku  2011  odznaczony  przez  Ministra  Kultury  i  Dziedzictwa  Narodowego Bogdana  Zdrojewskiego - odznaką honorową  ZASŁUŻONY  DLA  KULTURY  POLSKIEJ, a w 2014 r. - nagrodzony  ODZNAKĄ  HONOROWĄ  MIASTA  GORZOWA.

europejska noc 2017


Dodatkowe informacje